Lubelski Festiwal Nauki

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki.

 

Już po raz dziewiętnasty uczelnie publiczne z miasta Lublin połączą siły aby wspólnie tworzyć lubelskie święto nauki.

 

W dniach 18-24 września 2023 roku zapraszamy do udziału w naukowej podróży szlakiem festiwalowych projektów,

w tym roku pod hasłem „Nauka dla przyszłości”.

 

Organizatorem  głównym tegorocznej edycji LFN jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, wspierany przez 4 lubelskie uczelnie publiczne tj.: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnikę Lubelską, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz współorganizatorów.

 

Jak co roku oferta festiwalowa jest bardzo obszerna i zróżnicowana, dlatego każdy uczestnik z pewnością znajdzie dla siebie coś interesującego.

 

W proponowanych projektach przygotowanych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie znajdują się m.in. zajęcia dla najmłodszych czy cykle praktycznych warsztatów skierowane dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nie zabraknie także tematów typowo medycznych.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym święcie nauki.

 

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne na stronie Lubelskiego Festiwalu Nauki.

 

Prace przy Lubelskim Festiwalu Nauki realizowane są przy wsparciu Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Koordynatorami ze strony CTW są:

Agnieszka Komarzeniec – p.o. Dyrektora Centrum Transferu Wiedzy

Agnieszka Sędłak – Specjalista w Centrum Transferu WIedzy

Kinga Tomiło – Referent w Centrum Transferu Wiedzy

 

 

Udział Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w XIX Lubelskim Festiwalu Nauki „Nauka dla Przyszłości” dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

 

 

 

Lubelski Piknik Naukowy

 

 

Serdecznie zapraszamy 23 września 2023 roku na jeden z głównych punktów Lubelskiego Festiwalu Nauki- Lubelski Piknik Naukowy.

 

Wydarzenie odbędzie się w Targach Lublin, gdzie na uczestników czekać będą liczne atrakcje, tj. pokazy i projekty naukowe, konkursy z nagrodami oraz bogata część artystyczna.

 

Na stoiskach przygotowanych przez społeczność Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nie zabraknie ciekawych projektów oraz dobrej zabawy.

 

W programie m.in.:

  • Projekt "Jak powstają leki z roślin", podczas którego organizatorzy zaprezentują ekstrakty roślinne oraz przygotują proste postaci leków zawierających sproszkowane rośliny lub ekstrakty z nich pozyskane;
  • Projektu "Poznaj swoją skórę - okiem kosmetologia", podczas którego uczestnicy zostaną zapoznani z analizą kolorystyczną, otrzymają porady pielęgnacyjne oraz poradnictwo kosmetologiczne.

 

Zapraszamy także do odwiedzenia stoiska przygotowanego przez Koordynatorów LFN z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Na stoisku "Uniwersytet Medyczny dla Lubelszczyzny – przez doświadczenia i zabawę do nauki", każdy będzie mógł uzyskać informacje o projektach piknikowych, jakie przygotowali pracownicy i studenci naszej Uczelni oraz wziąć udział w ciekawym konkursie z nagrodami.

 

Podczas Lubelskiego Pikniku Naukowego z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

 

Obecność na tym wydarzeniu to gwarancja dobrej zabawy i miło spędzonego czasu.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Wydział Lekarski

 

 

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki Wydział Lekarski przygotował liczne projekty o tematyce typowo medycznej- m.in. projekty z zakresu onkologii czy rzadkich chorób genetycznych.

 

Z projektów dowiemy się m.in. jak zostać dawcą szpiku, czy związki naturalne są w stanie pokonać raka oraz, że diagnoza choroby to nie wyrok.

 

Podczas warsztatu „Białaczka to nie wyrok, lecz diagnoza” omówiony zostanie proces rozwoju choroby w organizmie. Białaczka jest chorobą nowotworową układu krwiotwórczego- w wyniku defektu genetycznego dochodzi do tworzenia w szpiku nieprawidłowych krwinek białych, które wypierając prawidłowe komórki i atakując inne narządy rozprzestrzeniają się po organizmie. Projekt oferuje możliwość spojrzenia tę chorobę z perspektywy lekarza i pacjenta- przedstawione zostaną objawy oraz skuteczne metody leczenia Białaczki.

 

Autorzy projektu „Młodzi detektywi rozwiązują zagadki Kodu Genetycznego” przygotowali nietypowy warsztat przybliżający pracę lekarza tropiącego choroby genetyczne. Nie zabraknie wspólnego rozwiązywania interaktywnych zagadek, które przybliżą wiedzy o nauce przyszłości jaką jest dziedzina genetyki.

 

Wydział Lekarski pamięta także o najmłodszych uczestnikach Festiwalu. Specjalnie dla Przedszkolaków stworzony został projekt „Przepis na życie - zbudujmy razem model DNA”. Podczas  wspólnej nauki przez zabawę wyjaśnione zostanie czym jest komórka oraz dlaczego każdy z nas jest podobny do swoich rodziców. Na uczestników czekają prace plastyczne- malowanie farbami komórek i chromosomów oraz wykonanie modelu DNA.

 

 

Wydział Lekarsko-Dentystyczny

 

 

Wydział Lekarsko-Dentystyczny w czasie Lubelskiego Festiwalu Nauki zaprasza na liczne projekty z zakresu higieny i zdrowia jamy ustnej.

 

Autorzy projektów przedstawią m.in. jak poprzez leczenie ortodontyczne uzyskać piękne rysy twarzy, jaki wpływ na zdrowie jamy ustnej ma stres, czy też przybliżą kwestię związaną z zębami mądrości.

 

Każda ludzka twarz jest inna, ma niepowtarzalne, unikalne cechy. Podczas projektu „Analiza budowy i piękna ludzkiej twarzy okiem ortodonty” uczestnicy dowiedzą się skąd biorą się unikalne cechy, a autorzy projektu zdradzą, czy pożądane rysy można uzyskać leczeniem ortodontycznym.  

 

O ósemkach krążą mity i legendy- projekt „Zęby mądrości” z pewnością przybliży wiedzy na temat tych popularnych trzonowców. Autorzy projektu rozwieją wątpliwości skupione wokół tego tematu i za sprawą obserwacji klinicznych i doniesień naukowych odpowiedzą na nurtujące pytania w tym obszarze.

 

Warto także zwrócić uwagę na projekt „Zjadani przez stres – jak nasza codzienność wpływa na stan zdrowia jamy ustnej”. Stres zjada w przenośni, ale i dosłownie. Jego fizyczne manifestacje można zauważyć praktycznie w każdym układzie, np. poprzez zaciskanie zębów, zgrzytanie, dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. Wszystko to znacząco obniża komfort życia, dlatego podczas wykładu uczestnicy poznają, jak współczesna stomatologia walczy z tym problemem.

 

 

Wydział Farmaceutyczny

 

 

Wydział Farmaceutyczny dla uczestników Lubelskiego Festiwalu Nauki przygotował wachlarz różnorodnych zajęć, które przybliżą ważne informacje z zakresu zdrowia i urody.

 

Wśród pokazów i warsztatów nie zabraknie tematów, które mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Zostaną poruszone również popularne treści tj. prozdrowotny potencjał żywności, czy kwestia szczepionek.

 

W programie LFN przygotowanym przez Wydział Farmaceutyczny znajdą się także flagowe projekty m.in. pokazy przybliżające tajniki pracy w aptece.

 

Ważnym elementem projektów oferowanych przez Wydział Farmaceutyczny są warsztaty praktyczne, podczas których uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwi naukowy.

 

Projekt „Laboratorium młodego naukowca” ma na celu stworzenie specjalnego laboratorium, które pozwoli młodym naukowcom samodzielnie odkrywać fascynujący świat chemii. Zabawa przez naukę i nauka przez zabawę to idealna propozycja dla ciekawych wiedzy młodych naukowców.

 

Jak cenne dla naszego organizmu są naturalne substancje dowiemy się m.in. podczas projektu „Miód, propolis, pszczele mleczko jako cenne surowce kosmetyczne i lecznicze czyli krótka opowieść o tym, jak wspaniałym dla nas darem są pszczoły”.

 

Apiterapia jest jedną z metod leczenia niekonwencjonalnego, czyli takiego gdzie za pomocą naturalnych substancji łagodzi się m.in. schorzenia dermatologiczne. W celach leczniczych wykorzystuje się miód, mleczko pszczele, propolis, pyłek pszczeli, wosk pszczeli a nawet pszczeli jad. Uczestnicy  projektu będą mogli zapoznać się z produktami leczniczymi zawierającymi składniki pochodzące od pszczół a także wykonać kosmetyk zawierający jeden z produktów pszczelich.

 

 

Wydział Nauk o Zdrowiu

 

 

Wydział Nauk o Zdrowiu w festiwalowej ofercie stawia na projekty o charakterze profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

 

Projekt „Profilaktyka raka piersi” to warsztat skierowany do Pań. Należy pamiętać jak istotne znaczenie dla naszego zdrowia ma obserwacja organizmu, dzięki której możliwe jest wczesne wykrycie choroby. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet, dlatego tak ważna jest profilaktyka, która w dużym stopniu zależy od samych kobiet, ich świadomości i umiejętności samobadania piersi. Celem projektu jest propagowanie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi i motywowanie do udziału w programach profilaktycznych skierowanych na wczesne wykrycie choroby.

 

Dla najmłodszych uczestników Festiwalu przygotowany został interaktywny projekt „Kolorowe zdrowie na talerzu dziecka”. Uczestnicy warsztatu zapoznają się z wybranymi składnikami zdrowej diety oraz wspólnie przygotują zdrowe przekąski. Warto pamiętać, ze pełnowartościowa przekąska to inwestycja w zdrową przyszłość dziecka, zwiększająca jego szanse na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

 

Klucz do dobrego zdrowia i wiecznej młodości będzie można poznać podczas projektu „Anti-ageing i active ageing - czyli jak wyglądać młodo i zachować sprawność?”. Podczas warsztatu autorzy projektu zdradzą sekret, co robić, aby nasz organizm nie był tak podatny na znaki czasu oraz przedstawią sposoby na to, jak zachować urodę i dobrą formę- warto poznać te wskazówki.

 

 

Wydział Nauk Medycznych

 

 

Wydział Nauk Medycznych w ramach LFN przygotował bogatą ofertę skierowaną do każdej z grup wiekowych.

 

Nie zabraknie zajęć dla dzieciaków, praktycznych warsztatów dla uczniów szkół średnich oraz popularnonaukowych tematów dla nieco starszych uczestników Festiwalu.

 

Praktyczne zajęcia z chemii to idealne warsztaty dla wszystkich miłośników naukowych wrażeń. 

 

Dla uczniów szkół podstawowych chcących samodzielnie przeprowadzić kolorowe doświadczenia  pod okiem naszych Naukowców przygotowany został projekt „Kwasowo-zasadowa chemia kolorowa”.

 

Specjalnie dla maturzystów Wydział Nauk Medycznych zorganizował projekt „Matura z chemii w pigułce”. Podczas czterogodzinnych warsztatów uczniowie będą mieli możliwość samodzielnie przeprowadzić eksperymenty i w praktyce przekonać się jak przebiega doświadczenie.

 

W czasach ciągłej gonitwy i niepewności warto się zatrzymać, zwolnić i pomyśleć, jak te bodźce oddziałują na nasze życie. O tym, jaki wpływ na nasze zdrowie ma stres dowiemy się podczas projektu „Kiedy stres boli?”. Stres to uczucie napięcia emocjonalnego oraz fizycznego- może być związany z każdym wydarzeniem lub myślą, które sprawiają, że człowiek czuje się sfrustrowany, zły lub zdenerwowany. Celem wykładu jest przybliżenie roli stresu w percepcji bólu przewlekłego, przedstawienie skutków długotrwałego stresu i sposobów na radzenie sobie z nim.

 

Szczególnym ważnym projektem jest warsztat „Pierwsza pomoc dla każdego”. Pierwsza pomoc to czynności pomagające w razie nagłego wypadku, urazu lub ataku choroby. Każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy- dlatego tak istotne jest poznanie tych kluczowych zasad.

 

 

Wydział Biomedyczny

 

 

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki Wydział Biomedyczny przygotował zajęcia dla wszystkich miłośników badań laboratoryjnych.

 

Podczas projektów uczestnicy znajdą się w samym sercu badań naukowych, poznają popularną rybkę- danio pręgowany, zobaczą jak wygląda praca naukowca w laboratorium oraz samodzielnie przeprowadzą eksperymenty.

 

Projekt „Jak wygląda praca naukowca - odkrywanie leków z danio pręgowanym” to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z zaawansowanymi technikami badawczymi. Danio to niewielka, ale niezwykle interesująca ryba, która odgrywa kluczową rolę w badaniach przedklinicznych, pozwala zgłębić tajemnice rozwoju chorób oraz pomóc przy poszukiwaniu nowych leków.

 

Projekt „Limfocyt kołem się toczy - warsztaty w laboratorium immunologicznym” to wciągające doświadczenie edukacyjne przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i zainteresowania. Immunologia to nauka przyszłości-podczas tych warsztatów uczestnicy zagłębią się w podstawy immunologii, badając kluczowe pojęcia związane z układem odpornościowym, składnikami komórkowymi i mechanizmami odpowiedzi immunologicznej.

 

Fascynującą podróż do mikroskopijnego świata mikroorganizmów zapewni projekt „Jak mikroorganizmy kształtują naszą odporność?”. Autorzy warsztatu odkryją ukryte sekrety układu odpornościowego oraz przedstawią, jak niezwykły wpływ na obronę immunologiczną mają różnorodne społeczności bakterii, wirusów i grzybów, które żyją w organizmach człowieka.

 

 

CTW

Centrum Transferu Wiedzy

Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Lublin 20-079, ul. Dolna 3 Maja 3

(budynek Graden, parter)

 

tel.: +48 81 448 5160

e-mail: transfer.wiedzy@umlub.pl

 
Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy 

Agnieszka Komarzeniec

tel.: +48 81 448 5160

e-mail: agnieszka.komarzeniec@umlub.pl

 

 

Biuro Prorektora ds. Współpracy
z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym

 

Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym

prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka

 

kontakt: Renata Horbaczewska
tel.: +48 81 448 5160
e-mail: prorektor.wspolpraca@umlub.pl

 

Social Media

 

ikona facebook  ikonka linked in

Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym

Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
ul. Dolna 3 Maja 3

20-079 Lublin

(parter)

Kontakt: Agnieszka Sędłak
Telefon: +48 81 448 5160
e-mail: prorektor.wspolpraca@umlub.pl

Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie