Aktualności

18.12.2023

Medale dla wynalazków Uniwersytetu Medycznego podczas International Warsaw Invention Show

W dniach 12-14 grudnia w Warszawie odbyła się 17. edycja Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS.

 

Wystawa jest jednym z największych organizowanych w Polsce międzynarodowych wydarzeń promujących wynalazczość i innowacyjność.

 

Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Prezentowane podczas wystawy innowacje stanowiły przegląd osiągnięć częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie.

 

 

W międzynarodowym gronie wystawców znalazł się także Uniwersytet Medyczny w Lublinie, który reprezentowali pracownicy Centrum Transferu Wiedzy. Wydarzenie było doskonałą okazją do promocji innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez Twórców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz do licznych rozmów z przedstawicielami środowiska naukowego i biznesowego.

 

Trzy wynalazki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zyskały uznanie Jury i nagrodzone zostały medalami!

 

  • Złotym medalem nagrodzony został wynalazek „Hydrożelowy substytut skóry na bazie chitozanu oraz sposób jego wytwarzania”

Autorzy wynalazku:

prof. dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz

dr n. farm. Vladyslav Vivcharenko

dr n. farm. Paulina Kazimierczak

mgr Michał Wójcik

 

Otrzymany wg wynalazku materiał ma postać cienkiego, elastycznego, chłonnego hydrożelowego filmu, który charakteryzuje się brakiem toksyczności w stosunku do komórek eukariotycznych. Biomateriał będzie zapewniał przejściowe, fizjologiczne zamknięcie rany, ochronę przed wnikaniem patogenów oraz przyspieszoną regenerację lub rekonstrukcję skóry. Może on być nasączony dowolną substancją bioaktywną w celu stymulacji procesów regeneracyjnych lub zostać zasiedlony komórkami macierzystymi (np. wyizolowanymi z tkanki tłuszczowej pacjenta), służąc jako ich nośnik w terapii komórkowej, co może znaleźć zastosowanie przy leczeniu ciężkich ran oparzeniowych.

 

 

  • Złotym medalem nagrodzony został wynalazek „Zastosowanie markerów mikroRNA do wykrywania obecności tętniaków aorty brzusznej oraz sposób diagnozowania tętniaków aorty brzusznej”

Autorzy wynalazku:

prof. dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka

dr hab. n. med. Marcin Feldo

dr n. farm. Daniel Zalewski

dr n. med. Karol Ruszel

dr n. farm. Przemysław Kołodziej

prof. dr hab. n. med. Janusz Kocki

prof. dr. hab. n. med. Tomasz Zubilewicz

dr inż. Andrzej Stępniewski

 

Wynalazek dostarcza narzędzie umożliwiające diagnostykę tętniaków aorty brzusznej bez konieczności zastosowania badań obrazowych, takich jak badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Opracowanie metody opartej na analizie zmian poziomu ekspresji mikroRNA pozwoli na wprowadzenie na rynek nowego narzędzia diagnostycznego dającego możliwość wykrycia choroby w fazie bezobjawowej. Opatentowany zestaw biomarkerowych cząstek mikroRNA jest podstawą do stworzenia innowacyjnego testu, który na chwilę obecną nie ma konkurencji na rynku.

 

Dzięki możliwości monitorowania stanu zdrowia pacjentów, wynalazek pozwala również na ocenę skuteczności zastosowanych terapii, prowadząc do znaczącego obniżania ryzyka wystąpienia groźnych dla życia powikłań i poprawy jakości życia pacjentów.

 

 

  • Srebrnym medalem nagrodzony został wynalazek „Biomateriał na bazie β-1,3-glukanu (kurdlanu) do regeneracji tkanki chrzęstnej i/lub kostnej oraz sposób jego wytwarzania”

Autorzy wynalazku:

dr n. farm. Katarzyna Klimek

prof. dr hab. n. farm. Grażyna Ginalska

dr hab. n. med. Marta Tarczyńska-Osiniak

dr hab. n. med. Krzysztof Gawęda

 

Wytworzony wg wynalazku biomateriał charakteryzuje się właściwościami mechanicznymi zbliżonymi do naturalnej tkanki chrzęstnej. Uzyskany biomateriał ma tzw. poręczność chirurgiczną, czyli można dostosować kształt implantu do miejsca wszczepiania w trakcie zabiegu.

 

Wynalazek może znaleźć zastosowanie jako biomateriał implantacyjny w celu regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych (obejmujących nie tylko chrząstkę, ale także leżącą pod nią kość podchrzęstną).

 

W przyszłości biomateriał może znaleźć zastosowanie w leczeniu pacjentów z urazami kończyn, które powstają m.in. w wyniku wypadków komunikacyjnych, nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń fizycznych, czy chorób współistniejących.

 

 

 

W imieniu Twórców, medale i dyplomy odebrała Agnieszka Komarzeniec, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy.

 

 

Serdeczne gratulacje dla Twórców wynalazków!

CTW

Centrum Transferu Wiedzy

Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Lublin 20-079, ul. Dolna 3 Maja 3

(budynek Graden, parter)

 

tel.: +48 81 448 5160

e-mail: transfer.wiedzy@umlub.pl

 
Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy 

Agnieszka Komarzeniec

tel.: +48 81 448 5160

e-mail: agnieszka.komarzeniec@umlub.pl

 

 

Biuro Prorektora ds. Współpracy
z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym

 

Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym

prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka

 

kontakt: Renata Horbaczewska
tel.: +48 81 448 5160
e-mail: prorektor.wspolpraca@umlub.pl

 

Social Media

 

ikona facebook  ikonka linked in

Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie